Jednostka kreatywna

Poniższy wpis jest rozprawą na temat kreatywności. Wzór wzięłam sobie ojca ulubionej marki- Mercedes Benz.

Co warunkuje kreatywność jednostki- na przykładzie Karla Benza

1
Kreatywność
Czym jest kreatywność
Kreatywność, czyli zdolność to tworzenia czegoś nowego, zaskakującego, niespotykanego i innowacyjnego, jest zdecydowanie pożądaną cechą. Odejście od naśladownictwa, tworzenia czegoś na wzór, podobieństwo. Własna inicjatywa, pomysł, realizacja. Zdolność maksymalnego wykorzystania swojej wyobraźni, realizacji pomysłu. To dzięki niej świat nie stoi w miejscu, co jakiś czas pojawia się jednostka kreatywna, która nie mieszcząc się w ramach przeciętności tworzy coś, co powoduje wstrząs, jest zupełnie nowym rozwiązaniem, szokuje swoją innowacyjnością po czym upowszechnia się i zostaje nieodłącznym elementem codziennego życia.
Co warunkuje ową kreatywność
Nie każdy zdolny jest do tego, aby zyskać miano wynalazcy, człowieka który zmienił świat. Nie każdy jest jednostką na tyle kreatywną. Od czego to zależy ? To pytanie raczej trudne, a jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Zagłębiając się w kolejne historie odkrywców znajdujemy przeróżne odpowiedzi. Ja w swojej małej pasji skłoniłam się ku branży motoryzacyjnej i zagłębiłam się w historii ulubionej marki, mianowicie Mercedes Benz. Co spowodowało, że stała się taką potęgą, a przede wszystkim kto za tym stoi ? W swoich rozważaniach biorę pod lupę Karla Benza- twórcę pierwszego automobilu, który doczekał się seryjnej produkcji. Ten wyczyn niewątpliwie pozwala uznać Karla Benza za jednostkę kreatywną, a w mojej opinii kreatywność ta uwarunkowana jest genami.

karl benz

2
Powrót do korzeni
Historia
Karl Benz nie miał łatwego początku. Jego ojciec zmarł, gdy Benz miał zaledwie 2 latka. To właśnie po nim (był wykwalifikowanym ślusarzem, pracował jako maszynista kolejowy) oraz po dziadku ( był kowalem) odziedziczył zdolności techniczne i zamiłowanie do mechanizmów. Sytuacja materialna w domu była ciężka, jednak matka widząc zdolności syna zadbała o jego wykształcenie. Studia rozwinęły zainteresowania pioniera motoryzacji, dając mu podstawę do późniejszej działalności. Ukończył Politechnikę w Karlsruhe uzyskując dyplom inżyniera mechanika. Odziedziczone zdolności zostały więc poparte ciężką nauką a później również pracą. Jego żoną została Berta Pigner. Pieniądze, które wniosła w posagu stały się bardzo pomocne w późniejszej działalności Benza.
Działalność
Największym marzeniem Karla Benza było posiadanie własnego warsztatu. Śmierć matki spowodowała, że odszedł z dotychczasowej pracy i postanowił zawalczyć o swoje marzenia. Wraz z mechanikiem Augustem Ritterem założył pierwszą działalność „Warsztat mechaniczny Karla Benza i Augusta Rittera”. Współpraca obu panów nie układała się jednak zbyt dobrze, co szybko doprowadziło do jej końca. Karl Benz wykupił udziały wspólnika ( tu przydały się wspomniane wcześniej pieniądze rodziny Pigner) pozostając jedynym właścicielem firmy. Ta sielanka nie trwała jednak zbyt długo, gdyż szybko pojawiły się problemy finansowe. Po wielu perypetiach i przekształceniach firmy w 1879 roku opatentował części silnika ( nie jego konstrukcję w całości, gdyż taki wynalazek zarejestrowano już wcześniej). Sam silnik nie był jednak kresem marzeń mechanika. Chciał on bowiem stworzyć samobieżny pojazd napędzany silnikiem. Marzenia urzeczywistniły się w 1885 roku, kiedy to Karl Benz skonstruował trzykołowy pojazd napędzany tłokowym silnikiem spalinowym i chłodzony wodą. Pierwsza przejażdżka zakończyła się też pierwszą kraksą, zderzeniem ze ścianą. Swój wkład w rozpowszechnieniu pojazdu miała Berta Benz. W tajemnicy przed mężem wybrała się w podróż, pokonując dystans 80 km. Po drodze zapatrując się w paliwo w aptekach. Pod wpływem wskazówek i spostrzeżeń żony, Bez wprowadził kolejne ulepszenia w swoim automobilu.

kr_auto02

3
Geneza nazwy

Jak powstał
Bohater mojej pracy nie osiadł jednak na laurach i kontynuował swoją pracę opracowując coraz to lepsze wersje silnika czy podwozia. Stworzył modele samochodów takie jak Benz Viktoria czy Velo, produkowany na skalę przemysłową. W tym samym czasie w podobnej materii zagłębiał się Gottlieb Daimler. Przedsiębiorstwa obu panów rywalizowały ze sobą, aż w 1926 roku połączyły swoje siły. Ta współpraca okazała się niezwykle owocna. Początkowo firma występowała pod nazwą zawierającą nazwiska obu panów Daimler-Benz A.G. Skąd więc wzięła się znana dziś na całym świecie nazwa Mercedes Benz? Do jej powstania przyczynił sie pierwszy wielki klient Daimlera. Nabywał on auta i sprzedawał z zyskiem w innych państwach, Idąc o krok dalej zastrzegł sobie monopol na rozprowadzanie pojazdów na terenie Austro-Węgrzech, we Francji, Belgii i Ameryce jednocześnie nazywając je Mercedes na cześć własnej córki.
Czy kreatywność wystarczy?
Z pewnością nie możemy przypisać sukcesu Karla Benza w całości kreatywności. Złożył się na to szereg innych rzeczy takich jak solidne wykształcenie, ciężka praca i marzenia, które mechanik przekuł w czyn. Niewątpliwie był niesamowicie zdeterminowany a dążenie do założonego celu było podstawowym sensem jego życia. Wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nie wrodzone zdolności, odziedziczone umiejętności pioniera motoryzacji. Jego zdolność wykorzystania swojej wyobraźni, odwaga i upór. Większość tych cech jednak skłonna jestem przypisać genom, tym co dziedziczymy niezależnie od samych siebie, co jest nam dane na starcie. Rolą jednostki jest to jednak dobrze wykorzystać, tak, jak zrobił to Karl Benz. Dzięki temu w dniu dzisiejszym każdy kojarzy nazwisko bohatera mojej pracy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Mercedes. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *